Yazılımcı ve Kedi ?

Fark etmişsinizdir her yazılımcının hayatında bir kedi mutlaka vardır. Bende bu ekipten olduğum için kendimce bir kaç çıkarım yaptım. Neden yazılımcılar bir kediye ihtiyaç duyar ? Bu yazımda sizlerle bunla ilgili bir kaç fikrimi paylaşıcam.

Öncelikle kedimle yaşadığım zamandan bahsedeyim size.

furkangurel.com yazlımcı ve kedi
Şahsına münhasır kedi gibi kedi.

Namı değer MAPS

Adını Maroon 5 şarkısı olan Maps’den alıyor. Kız arkadaşımla en sevdiğimiz şarkı olduğundan böyle bir isim geldi aklımıza. Maps’i kedi sever bir teyzeden sahiplendim. Teyzenin baktığı onlarca sokak kedisinden biriydi Maps. Beraber 1 yıl geçirdik. Bu süre zarfında en yakın arkadaşım oldu. Otur Zıpla gibi bir çok komutu anlıyordu. Kediler için söylenen nankörlük gibi bir durum yok tamamen yalan 🙂 Kaldığım apartmanda odamın camı hep açıktı ve dışarıya istediği an çıkabilirdi. Hiç bir zaman tenezzül etmedi.

Gelelim asıl konuya ; 

Yazılımla uğraşan herkes yaşamıştır bazen sabaha kadar durmaksınız çalışmamız gerekebiliyor bu deadline denen zımbırtı yüzünden. Yalnız kalan bir insan için bu sessiz geçen geceler bazen ölüme dönüştüğü oluyor. Arada biraz dünyaya dönmek için gereken zamanı kedim Maps benim için yaratıyordu. Kumunu değiştirmek, yemek hazırlamak ve en çok oyun saatlerinde onla oynayıp enerjisini atmasını sağlamak. Bir süre sonra farkettim ki Maps le daha kaliteli zaman yönetimi yapmaya başlamışım. Proje o kadar da can sıkmamaya başlamış. tabi ansızın klavyeye zıplayıp yazdığın kodu bozması hariç herşey güzel gidiyor 🙂

furkan gürel yazılımcı ve kedi
Maps ile site test ederken

Bence her yazılımcının bir kedi sahiplenmesi gerekiyor. Gerçekten kedi sahip olmanın sorumluluğu kişide güzel duygular yaratıyor. Ben geçirdiğim bir yıllık sürede gerçekten güzel vakit geçirdim. Projenin “öldüm” noktalarında ansızın sırtınıza zıplaması ve mırrlaması gerçekten tüm o unutulan noktalı virgüllere, anlamsız alınan hatalara değiyor gerçekten.

Pet shoplarda satılan kediler yerine sokağınızda bulunan bir kediye yuvanızı açmak en güzeli olacaktır.


Kedi sahiplenmek yanında büyük bir sorumluluk getirir. Tüğ dökmesi, kumunun temizliği, yemek ve veteriner masrafları gibi bir çok şey ile ilgilenmeniz gerekir. Sahiplenirken bunlar da aklınızda bulunsun.

Bir dost..