Neden Framework Kullanmalıyım ?

düz (spagetti) php yazan herkes bir noktadan sonra bu soruya cevap aramaya başlar. neden durduk yere iş çıkarıyoruz başımıza? neden bir framework çatısına ihtiyaç duyuyoruz? Gelin hep birlikte neden  Framework kullanmalıyız inceleyelim.

Framework nedir?

Ben size diğer içerikler gibi ağır detay bilgi vermek yerine basit düzeyde temelini anlatıcam. Lüzumu yok o kadar derine zaten 🙂

Framework dediğimiz şey ; proje boyunca ihtiyaç duyacağımız kütüphanelerin bir araya toplandığı sistemdir. Kısacasi sizi lego  parçaları toplama zahmetinden kurtarıyor. Tüm legolari  bir arada  sunuyor, bu parçalar ile ne yapacağını ise sana bırakıyor.

Framework kullanmak için 7 süper neden


1. Zaman

Bildiğiniz üzere vakit nakittir. Framework kullanmak projelerinizi çok daha hızlı hazirlamanizi sağlayacaktır. Nasıl mı? Framework sizin zaten ihtiyacınız olan bir çok kutuphaneyi içinde barındırarak gelir.Sizin ekstra kod yazmanıza gerek kalmaz.

2. Güvenlik

Frameworkler güvenlik konusunda son derece hassastır. Projeniz için ekstra güvenlik önlemi almanız gerekmez. Ayrica veritabani sorgulari için geliştirilmiş kütüphane sistemi ile veritabani saldırılarına karşıda güvende olursunuz.

3. Kütüphaneler

Frameworkler Form,Sepet,User agent,sifreleme,resim yükleme/editleme gibi yüzlerce ihtiyaç duyacağınız kütüphane barındırır. Sizede sadece size bunlari kullanmak kalir.

4. Temiz Kod

Frameworkler MVC (Model-View-Controller) yapısını kullanırlar. MVC ile proje belli  bir düzen içerisinde herşey olmasi  gerektiği yerde olur. Modelde veritabani sorgulari,Controllerda tüm işlemler, viewde ise kullanıcıya gösterilecek olan kısımlar yer alır. Böylece  herşey olmasi gerektiği yerde olacağı için proje ne kadar büyük olursa olsun hakimiyetinizi kaybetmezsiniz.

5. Takım Çalışması

Herkes php yazsada her yazılımcının kod yazma şekli farklıdır. Bu nedenle ekip çalışmalarında ortak çatı kullanmak herkesi bir düzen etrafında çalışmasını sağlar. 

6. Güncellik

Frameworklerin arkalarında büyük bir topluluk ve geliştirici ekip vardır. Belli araliklarla framworklere güncelleme gelir. Buglar fixlenir,yeni kütüphaneler eklenir, php nin yeni sürümüyle değişen kod betikleri frameworklere eklenir eskiler silinir. Yani projeniz yıllar geçse de güncelliğini kaybetmez.

7. İş İmkânları

Eğer yazılımı geçim kaynağı olarak görüyor ve ileride bu işle para kazanmak istiyorsaniz framework öğrenmek zorundasınız. İş ilanlarini inceleyecek olursanız 99% unda xxx frameworkleri ile daha önce çalışmış ve proje geliştirmiş yazısını göreceksinizdir. Firmalar yukarida saydığım sebeplerden dolayı en az bir frameworkde bilgi sahibi yazılımcı ararlar. 

Özet Geç ?

Framework kullanmak için dolu nedenden bir kaçını saydığım bu yazımda özetle; vakit kaybetmeden framework öğrenmeye başlayın. Sonrasinda neden bu kod ameleligini yok yere cekmisim  diyeceksiniz 🙂 Bende spagetti php den frameworke geçtiğimde büyük bir heyecan yaşadım. Gerçekten frameworklerin ne kadar büyük bir sorun çözücü olduğunu farkettim.

Php ile aynı dilde, Framework ile aynı kafada kod yazarsın.

Framework Tavsiye?

Birbirinden farklı tasarım ve teknolojide 15+ küsur framwork var. Aralarından sıyrılıp adından söz ettiren frameworkler ise;

  • Codeigniter
  • Laravel
  • Symfony
  • CakePHP
  • Slim
  • Yii2
  • Zend
  • Phalcon

diyebilirim. Hangi frameworkle başlamalıyız ? Bir sonraki yazımda detaylı framework karşılaştırması sunacağım. Simdilik hoşçakalın 🙂