FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK – OCAK 2019

Bildiğiniz üzere 2019’a girmeden önce çalıştığım şirketten ayrılma kararı aldım. Neden ayrıldığımı ve planlarımı bu yazımda okuyabilirsiniz. Peki Ocak ayı biterken neler yaptım ? Kendi hayallerim için ayrıldığım profesyonel iş hayatından sonra bir ay nasıl geçti ? Başlayalım.

Kişisel Eleştiri&Analiz

Projelere başlamadan önce, ben buna ne kadar hazırım ? diye sorgulamaya başladım. Sonuçta bir ekibim yok. Ekip kurabilene kadar yalnız bir şekilde ilerlemem gerekiyor. Buda projelerdeki tüm adımları benim yapmam anlamına geliyor. Backend kısmında kendimi hazır görüyorum. Asıl problemin frontend ve ux kısmında olduğunu gördüm. Kullanıcıların siteyi kullanmalarını istiyorsam, siteye girdikleri anda yormayacak,anlaşılır ve kolay bir arayüz sunmam gerekiyor. Bunun yanında şık ve etkili olmalı. Bunun üzerine az çok olan Bootstrap becerimi geliştirmek için videolar izledim. Bir kaç proje geliştirdim. Sonrasında en az bir Javascript Kütüphanesi ‘ne hakim olmam gerektiğine karar verdim. Bunun üzerine araştırmalar yaptım. Araştırmalar sonucu 3 framework arasında kaldım.

  • Vue
  • Angular
  • React

Facebook grupları ve tartışma sitelerinde frameworkler ve tercih etme sebeplerini araştırdım. Benchmark testleri ve design patternlerini inceledim. İlk elediğim framework Angular oldu. Sonrasında React ve Vue arasında uzunca zaman gittim geldim. İkisininde iyi avantajları vardı. React facebook tarafından geliştirilen oldukça hızlı bir framework. Ayrıca React Native ile aynı kod tasarımı ile Android&IOS için native mobil uygulamalar yazabilme olanağı sağlıyor. Vue ise 2018 yılında en çok rağbet gören en fazla çıkış yakalayan framework olmuştu. Oldukça hızlı ve kolay bir kullanımı olduğunu gördüm. Genede react 2 adım öndeydi benim için. Lakin şunu gördüm;

React gruplarında sürekli bir şikayet ve sorun bildirimi oluyordu. Herkes kullanıyor ama kimse memnun değil gibiydi. Sonrasında react ve vue testlerinde vue nin açık ara önde olduğunu görünce tercihimi VUE üzerine yaptım. Vue eğitimi için namı değer Kablosuz Kedi youtube kanalının sahibi Gökhan Kandemir’in Udemy de yayınladığı ;

Sıfırdan İleri Seviye Vue.JS Eğitimi ve Uygulama Geliştirme

kursunu satın aldım. Bir haftada eğitimin yarısına ulaştım ve açıkça beni tatmin etti. Artık sitelerimde efektif javascript işlemlerini daha hızlı güvenli bir şekilde Vue kullanarak yapabileceğimi düşünüyorum ve izlemeye
hala devam ediyorum .

Bu ay neler yaptım ?

Kendimi geliştirirken bir yandan da maddi olarak kazanç sağlayabileceğim bir kaç freelance iş kovaladım. Şuan bir firmanın ERP programlarının Bulut tabanlı web sunucuya aktararak her ortamdan ulaşılabilir bir yapıya getiriyorum. Bu sürede radikal kararlar aldım. Üniversite hayatım boyunca düşündüğüm şirket açma fikri artık daha da netleşti. Firmaların dijital dünyadaki marka yönetimini yapan bir creative agency olmak istiyorum. Bu süreç için gerekli bilgileri aldım ve şirket açmak için gereken adımları yavaş yavaş yerine getiriyorum. Üniversite son yılından itibaren yoğun geçen bir hayattan dolayı çok fazla kilo aldım. 94 kiloya çıktım ve bu beni oldukça hem fiziksel hem mental olarak kötü etkiledi. Ocak ayıyla beraber beslenme alışkanlıklarımı değiştirip spora başladım. 1 Ocak da 83 kilo iken bugün (31 Ocak) 70 kiloya inmeye başardım.

SİGARAYI BIRAKTIM !

Ocak ayında aldığım en önemli kararlardan biri de sigarayı bırakmak oldu. Bir kaç kez bunu bıraktım lakin bu kadar iradeli olamadığımdan tekrar tekrar başladım. Ama artık her şey değişti. İnsanların bana ve yaptığım işe saygı duymaları için önce benim kendime saygı duymam gerekli. O halde bana zarar veren, beni her açıdan kötü etkileyen şeyleri bırakmam gerekliydi. Sigarada bunlardan biri olarak rafa kaldırdım.

Videolar nerede ?

Evet, bildiğiniz üzere bu süreçte yaşadığım tecrübeleri size Vlog olarak sunmayı düşünüyordum. Hala düşünüyorum lakin daha video çekecek kadar işin içine giremedim. Maddi ve bilgi eksiklerimi kapatma adına Ocak ayında çok fazla içerik oluşturacak zamanım olmadı. Yakın zamanda bir ameliyat olacağım. Sonrasında bahsettiğim içerik Vlog olarak Codeigniter Hocası kanalında olacak. Beni desteklediğiniz için teşekkürler! Yakında tekrardan görüşeceğiz.

Freelancer Yazılımcı olmak

” Freelancer ” kelimesi bile kendi başına özgürlük katıyor cümleye, düşünsene severek yaptigin işi evinde yapıyorsun. Balkonda, tuvalette, mutfakta nerede istersen. Evet kulağa çok hoş geliyor peki düşünüldüğü kadar güzel mi? Bu yazımda freelancer çalışmak hakkında tecrübelerimi ve fikirlerimi sizlerle paylaşacağım.

Nasıl oluyor bu freelance ?

Bir firma veya kuruma bağlı olmadan proje/iş bazlı   kişinin kendi alanı içerisinde çalışmasına freelancer deniyor. Yani kafa rahat. Genelde freelancerlar üç çeşit kazanç yöntemiyle çalışırlar.

  1. Proje için belirlenen fiyatin başlangıçta yarısının teslimde kalanın alındığı.
  2. Saat bazlı kazanç. Freelancer belirlediği saat/kazanc şeklinde çalıştığı saatin ücretini alır.
  3. Maaşlı freelancer. En az tercih edilen.

Freelancer çalışırken çalışma günleri ve saatlerinin yönetimi size aittir. Proje teslim süresine yetiştiği sürece işveren bu kısımları önemsemez. Bazen günlük rapor isteyen işverenler de çıkabiliyor. 

Freelancer Çalışmanın Avantajları

Öncelikle benim gibi eğitimi devam eden üniversite/lise öğrencileri için müthiş bir durum. Aynı sınıfındaki arkadaşın günde 35 tl için garsonluk yaparken sen oturduğun yerden 3 günde 500 tl kazanabiliyorsun. ( burası size kalmış, 2 günde 1000 tl kazandığım olmuştu 🙂 ) 

Aldığın her freelance iş aynı zamanda sana büyük tecrübe ve referansda kazandırmış oluyor. Freelancer çalışanlar için referans işler çok önemlidir. Bazen işin hakkının altında ücreti karşılığında referans için iş yapmak ileri vadede gene kazandıracaktır.

Freelancer Çalışmanın Dezavantajları

1. Verimsiz Zaman

Bu madde tüm freelancer çalışanlar için geçerli olmamakla beraber, freelancer çalışırken bir süre sonra kendi çalışma düzeninden kopabiliyorsunuz. “Akşam gelince hallederim, cok birşey kalmadı haftasonu baksam yeterler” başladıktan sonra projenin vaktinde yetişememesi gibi sorunlar başlıyor. Freelancer olarak başarılı bir zaman yönetimi için kendince iş plani hazırlayıp bu plan doğrultusunda zamanında koda dökmek en sonuç odaklı çalışma şekli olacaktır.

2. Ödeme Sorunları

Freelancer çalışırken bir çok kez karşınıza çıkabilecek işverenin ödemeyi zamaninda yapmaması / anlaşılan ücretin altinda odemesi / hiç ödememesi gibi korkunc durumlardır. Projeyi bitirir teslim edeceğiniz esnada işveren ekstra istekte bulunmasi grafik tasarımcıların yaşadığı ” şu logoyu bir tık büyütelim ” cümlesi gibi ızdırap dolu anlar yaşatır freelancer çalışana.

Bu problemler ile karşılaşmamak için işveren kim olursa olsun yapılan iş için aranızda Yazılım sözleşmesi imzalayın. Bu sözleşme hem sizin hem işverenin haklarını korumak için gerekli maddeleri içerir.


Kim olursa olsun cümlesine dikkat edin. Bizzat üniversite hocam tarafından yaptığım işin ücretini alamadığım için böyle durumlarda hukuksal olarak hakkınızı arayabilmeniz için sözleşme son derece önemlidir.

3. Belirsizlik

Normal çalışma sektöründe ayda kazanacağın  maaş  bellidir. Planlarını bu bütçe etrafında planlar ve buna göre yaşarsın. Freelancer çalışan insan tam aksine kazancı hiç bir zaman net değildir.  Kazancı o ay aldığı isler ile doğru orantılı olduğu için hiç kazanamayabilme durumuda söz konusudur.

Toparlayacak Olursak

Uzun süre freelancer ve normal çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki her ikisininde güzel yanları var. Benim gibi garantici insanlar için freelancer çalışmak zulüm olabiliyor. Kariyer planınızda mutlaka bunları göz önünde bulundurun.