Freelancer Yazılımcı olmak

” Freelancer ” kelimesi bile kendi başına özgürlük katıyor cümleye, düşünsene severek yaptigin işi evinde yapıyorsun. Balkonda, tuvalette, mutfakta nerede istersen. Evet kulağa çok hoş geliyor peki düşünüldüğü kadar güzel mi? Bu yazımda freelancer çalışmak hakkında tecrübelerimi ve fikirlerimi sizlerle paylaşacağım.

Nasıl oluyor bu freelance ?

Bir firma veya kuruma bağlı olmadan proje/iş bazlı   kişinin kendi alanı içerisinde çalışmasına freelancer deniyor. Yani kafa rahat. Genelde freelancerlar üç çeşit kazanç yöntemiyle çalışırlar.

  1. Proje için belirlenen fiyatin başlangıçta yarısının teslimde kalanın alındığı.
  2. Saat bazlı kazanç. Freelancer belirlediği saat/kazanc şeklinde çalıştığı saatin ücretini alır.
  3. Maaşlı freelancer. En az tercih edilen.

Freelancer çalışırken çalışma günleri ve saatlerinin yönetimi size aittir. Proje teslim süresine yetiştiği sürece işveren bu kısımları önemsemez. Bazen günlük rapor isteyen işverenler de çıkabiliyor. 

Freelancer Çalışmanın Avantajları

Öncelikle benim gibi eğitimi devam eden üniversite/lise öğrencileri için müthiş bir durum. Aynı sınıfındaki arkadaşın günde 35 tl için garsonluk yaparken sen oturduğun yerden 3 günde 500 tl kazanabiliyorsun. ( burası size kalmış, 2 günde 1000 tl kazandığım olmuştu 🙂 ) 

Aldığın her freelance iş aynı zamanda sana büyük tecrübe ve referansda kazandırmış oluyor. Freelancer çalışanlar için referans işler çok önemlidir. Bazen işin hakkının altında ücreti karşılığında referans için iş yapmak ileri vadede gene kazandıracaktır.

Freelancer Çalışmanın Dezavantajları

1. Verimsiz Zaman

Bu madde tüm freelancer çalışanlar için geçerli olmamakla beraber, freelancer çalışırken bir süre sonra kendi çalışma düzeninden kopabiliyorsunuz. “Akşam gelince hallederim, cok birşey kalmadı haftasonu baksam yeterler” başladıktan sonra projenin vaktinde yetişememesi gibi sorunlar başlıyor. Freelancer olarak başarılı bir zaman yönetimi için kendince iş plani hazırlayıp bu plan doğrultusunda zamanında koda dökmek en sonuç odaklı çalışma şekli olacaktır.

2. Ödeme Sorunları

Freelancer çalışırken bir çok kez karşınıza çıkabilecek işverenin ödemeyi zamaninda yapmaması / anlaşılan ücretin altinda odemesi / hiç ödememesi gibi korkunc durumlardır. Projeyi bitirir teslim edeceğiniz esnada işveren ekstra istekte bulunmasi grafik tasarımcıların yaşadığı ” şu logoyu bir tık büyütelim ” cümlesi gibi ızdırap dolu anlar yaşatır freelancer çalışana.

Bu problemler ile karşılaşmamak için işveren kim olursa olsun yapılan iş için aranızda Yazılım sözleşmesi imzalayın. Bu sözleşme hem sizin hem işverenin haklarını korumak için gerekli maddeleri içerir.


Kim olursa olsun cümlesine dikkat edin. Bizzat üniversite hocam tarafından yaptığım işin ücretini alamadığım için böyle durumlarda hukuksal olarak hakkınızı arayabilmeniz için sözleşme son derece önemlidir.

3. Belirsizlik

Normal çalışma sektöründe ayda kazanacağın  maaş  bellidir. Planlarını bu bütçe etrafında planlar ve buna göre yaşarsın. Freelancer çalışan insan tam aksine kazancı hiç bir zaman net değildir.  Kazancı o ay aldığı isler ile doğru orantılı olduğu için hiç kazanamayabilme durumuda söz konusudur.

Toparlayacak Olursak

Uzun süre freelancer ve normal çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki her ikisininde güzel yanları var. Benim gibi garantici insanlar için freelancer çalışmak zulüm olabiliyor. Kariyer planınızda mutlaka bunları göz önünde bulundurun.