FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK – OCAK 2019

Bildiğiniz üzere 2019’a girmeden önce çalıştığım şirketten ayrılma kararı aldım. Neden ayrıldığımı ve planlarımı bu yazımda okuyabilirsiniz. Peki Ocak ayı biterken neler yaptım ? Kendi hayallerim için ayrıldığım profesyonel iş hayatından sonra bir ay nasıl geçti ? Başlayalım.

Kişisel Eleştiri&Analiz

Projelere başlamadan önce, ben buna ne kadar hazırım ? diye sorgulamaya başladım. Sonuçta bir ekibim yok. Ekip kurabilene kadar yalnız bir şekilde ilerlemem gerekiyor. Buda projelerdeki tüm adımları benim yapmam anlamına geliyor. Backend kısmında kendimi hazır görüyorum. Asıl problemin frontend ve ux kısmında olduğunu gördüm. Kullanıcıların siteyi kullanmalarını istiyorsam, siteye girdikleri anda yormayacak,anlaşılır ve kolay bir arayüz sunmam gerekiyor. Bunun yanında şık ve etkili olmalı. Bunun üzerine az çok olan Bootstrap becerimi geliştirmek için videolar izledim. Bir kaç proje geliştirdim. Sonrasında en az bir Javascript Kütüphanesi ‘ne hakim olmam gerektiğine karar verdim. Bunun üzerine araştırmalar yaptım. Araştırmalar sonucu 3 framework arasında kaldım.

  • Vue
  • Angular
  • React

Facebook grupları ve tartışma sitelerinde frameworkler ve tercih etme sebeplerini araştırdım. Benchmark testleri ve design patternlerini inceledim. İlk elediğim framework Angular oldu. Sonrasında React ve Vue arasında uzunca zaman gittim geldim. İkisininde iyi avantajları vardı. React facebook tarafından geliştirilen oldukça hızlı bir framework. Ayrıca React Native ile aynı kod tasarımı ile Android&IOS için native mobil uygulamalar yazabilme olanağı sağlıyor. Vue ise 2018 yılında en çok rağbet gören en fazla çıkış yakalayan framework olmuştu. Oldukça hızlı ve kolay bir kullanımı olduğunu gördüm. Genede react 2 adım öndeydi benim için. Lakin şunu gördüm;

React gruplarında sürekli bir şikayet ve sorun bildirimi oluyordu. Herkes kullanıyor ama kimse memnun değil gibiydi. Sonrasında react ve vue testlerinde vue nin açık ara önde olduğunu görünce tercihimi VUE üzerine yaptım. Vue eğitimi için namı değer Kablosuz Kedi youtube kanalının sahibi Gökhan Kandemir’in Udemy de yayınladığı ;

Sıfırdan İleri Seviye Vue.JS Eğitimi ve Uygulama Geliştirme

kursunu satın aldım. Bir haftada eğitimin yarısına ulaştım ve açıkça beni tatmin etti. Artık sitelerimde efektif javascript işlemlerini daha hızlı güvenli bir şekilde Vue kullanarak yapabileceğimi düşünüyorum ve izlemeye
hala devam ediyorum .

Bu ay neler yaptım ?

Kendimi geliştirirken bir yandan da maddi olarak kazanç sağlayabileceğim bir kaç freelance iş kovaladım. Şuan bir firmanın ERP programlarının Bulut tabanlı web sunucuya aktararak her ortamdan ulaşılabilir bir yapıya getiriyorum. Bu sürede radikal kararlar aldım. Üniversite hayatım boyunca düşündüğüm şirket açma fikri artık daha da netleşti. Firmaların dijital dünyadaki marka yönetimini yapan bir creative agency olmak istiyorum. Bu süreç için gerekli bilgileri aldım ve şirket açmak için gereken adımları yavaş yavaş yerine getiriyorum. Üniversite son yılından itibaren yoğun geçen bir hayattan dolayı çok fazla kilo aldım. 94 kiloya çıktım ve bu beni oldukça hem fiziksel hem mental olarak kötü etkiledi. Ocak ayıyla beraber beslenme alışkanlıklarımı değiştirip spora başladım. 1 Ocak da 83 kilo iken bugün (31 Ocak) 70 kiloya inmeye başardım.

SİGARAYI BIRAKTIM !

Ocak ayında aldığım en önemli kararlardan biri de sigarayı bırakmak oldu. Bir kaç kez bunu bıraktım lakin bu kadar iradeli olamadığımdan tekrar tekrar başladım. Ama artık her şey değişti. İnsanların bana ve yaptığım işe saygı duymaları için önce benim kendime saygı duymam gerekli. O halde bana zarar veren, beni her açıdan kötü etkileyen şeyleri bırakmam gerekliydi. Sigarada bunlardan biri olarak rafa kaldırdım.

Videolar nerede ?

Evet, bildiğiniz üzere bu süreçte yaşadığım tecrübeleri size Vlog olarak sunmayı düşünüyordum. Hala düşünüyorum lakin daha video çekecek kadar işin içine giremedim. Maddi ve bilgi eksiklerimi kapatma adına Ocak ayında çok fazla içerik oluşturacak zamanım olmadı. Yakın zamanda bir ameliyat olacağım. Sonrasında bahsettiğim içerik Vlog olarak Codeigniter Hocası kanalında olacak. Beni desteklediğiniz için teşekkürler! Yakında tekrardan görüşeceğiz.

Youtube Kanalım Hakkında

Nasıl Başladı?

En başlarda skype üzerinden php&codeigniter özel dersleri veriyordum. Bu süreçte çok zevk aldığımı farkettim. Birşeyler anlatmak ve öğretmek beni mutlu ediyordu, ilk kez o zaman düşündüm youtube’da daha büyük bir kitleye anlatmak nasıl bir deneyim olurdu diye. Codeigniter için youtube’ da en büyük kaynak Kablosuz Kedi olduğunu gördüm. (hala kablosuz kedi btw) Hazırlamış olduğu videoları inceledim kusursuz ve doğru anlatılmış. Bu benim biraz hırsımı kırdı lakin kanalındaki eğitimler genelde konu üzerinden gidiyordu yani Query Builder sistemini anlattıktan sonra iki örnek gösterip başka konuya geçiliyordu. Bende en iyi öğrenme şeklinin Proje üzerinden anlatılması olduğunu düşündüğümden iceriklerimin bir kitleye ulaşacağına inanıp youtube kanalını açtım.

Neden Codeigniter?

Php için çok fazla kanal ve video zaten hâli hazırda vardı. Facebook gruplarında gördüğüm, asıl problemin php frameworkleri olduğuydu. Türkçe içerik bulmak kolay değildi bende bunun üzerine Codeigniter dersleri cekmeliyim dedim. Genelde bana “hocam” diye hitap edildiği için Codeigniter Hocası olarak açtım kanalı.

Neler yaptık?

Projelere başlamadan önce en azından temel Codeigniter kavramlarını anlatan küçük bir seri çektim. Sonrasında ilk projem olan Codeigniter ile Blog Sitesi serisini yayınladim. Yönetim paneli ile blog ekleme güncelleme ve silme yapabildiğimiz basit lakin düz php den frameworke geçenler için sağlam bir eğitim oldu. Hâlâ kanalda en cok izlenen eğitimler arasında durmakta. MVC yapısı route sistemi query builder gibi bir çok önemli kavramları bu eğitimde öğrettiğimi düşünüyorum.

Sonrasında Codeigniter ile Dizi Sitesi projesini yayınladım. Bu proje orta seviye sayılabilir çünkü projenin içinde farklı teknolojilerde kullandık. ajax jquery ile üye kayıt & giriş Facebook ile üye kayıt & giriş gibi sistemleri yazdık. Profesyonel bir yönetim paneli ile Dizi ekleme sezon ve bölüm ekleme gibi karmaşık veritabanı sorguları yazdık. Ön yüzde üye kayıt ve giriş yapma dizi izleme dizi sayfası dizi oylama puanlama ve yorum yapmak gibi dolu ders hazırladım. Mail sistemi ve sonrasında projeyi yayına almak gibi daha önce anlatılmamış içerikler hazırladım.

Neden bitti ?

Bildiğiniz üzere Codeigniter Hocası kanalını durdurma kararı aldım. Bunun arkasındaki en büyük neden videolar için yeterince zaman bulamayışım. İleride vakit buldukça gene içerik üretmeye devam edeceğim lakin bu ne zaman olur tarih vermem çok zor.

Bu serüvende beni yaptıkları yorumlarla destekleyen herkese çok teşekkürler !

Codeigniter Hocası