codeigniter hocası furkan gürel youtube kanalı

Youtube Kanalım Hakkında

Nasıl Başladı?

En başlarda skype üzerinden php&codeigniter özel dersleri veriyordum. Bu süreçte çok zevk aldığımı farkettim. Birşeyler anlatmak ve öğretmek beni mutlu ediyordu, ilk kez o zaman düşündüm youtube’da daha büyük bir kitleye anlatmak nasıl bir deneyim olurdu diye. Codeigniter için youtube’ da en büyük kaynak Kablosuz Kedi olduğunu gördüm. (hala kablosuz kedi btw) Hazırlamış olduğu videoları inceledim kusursuz ve doğru anlatılmış. Bu benim biraz hırsımı kırdı lakin kanalındaki eğitimler genelde konu üzerinden gidiyordu yani Query Builder sistemini anlattıktan sonra iki örnek gösterip başka konuya geçiliyordu. Bende en iyi öğrenme şeklinin Proje üzerinden anlatılması olduğunu düşündüğümden iceriklerimin bir kitleye ulaşacağına inanıp youtube kanalını açtım.

Neden Codeigniter?

Php için çok fazla kanal ve video zaten hâli hazırda vardı. Facebook gruplarında gördüğüm, asıl problemin php frameworkleri olduğuydu. Türkçe içerik bulmak kolay değildi bende bunun üzerine Codeigniter dersleri cekmeliyim dedim. Genelde bana “hocam” diye hitap edildiği için Codeigniter Hocası olarak açtım kanalı.

Neler yaptık?

Projelere başlamadan önce en azından temel Codeigniter kavramlarını anlatan küçük bir seri çektim. Sonrasında ilk projem olan Codeigniter ile Blog Sitesi serisini yayınladim. Yönetim paneli ile blog ekleme güncelleme ve silme yapabildiğimiz basit lakin düz php den frameworke geçenler için sağlam bir eğitim oldu. Hâlâ kanalda en cok izlenen eğitimler arasında durmakta. MVC yapısı route sistemi query builder gibi bir çok önemli kavramları bu eğitimde öğrettiğimi düşünüyorum.

Sonrasında Codeigniter ile Dizi Sitesi projesini yayınladım. Bu proje orta seviye sayılabilir çünkü projenin içinde farklı teknolojilerde kullandık. ajax jquery ile üye kayıt & giriş Facebook ile üye kayıt & giriş gibi sistemleri yazdık. Profesyonel bir yönetim paneli ile Dizi ekleme sezon ve bölüm ekleme gibi karmaşık veritabanı sorguları yazdık. Ön yüzde üye kayıt ve giriş yapma dizi izleme dizi sayfası dizi oylama puanlama ve yorum yapmak gibi dolu ders hazırladım. Mail sistemi ve sonrasında projeyi yayına almak gibi daha önce anlatılmamış içerikler hazırladım.

Neden bitti ?

Bildiğiniz üzere Codeigniter Hocası kanalını durdurma kararı aldım. Bunun arkasındaki en büyük neden videolar için yeterince zaman bulamayışım. İleride vakit buldukça gene içerik üretmeye devam edeceğim lakin bu ne zaman olur tarih vermem çok zor.

Bu serüvende beni yaptıkları yorumlarla destekleyen herkese çok teşekkürler !

Codeigniter Hocası

(Visited 55 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın